• Dzisiaj mamy: 13 grudnia 2018r.
  • Imieniny: Łucji, Otylii, Włodzisławy

REGON: 690308723

NIP: 813-17-21-193

Nr konta: 57 1160 2202 0000 0001 9207 1127

35-111 RZESZÓW , ul. ST. WYSPIAŃSKIEGO 22

Tel/fax: 17 856-44-82

E-MAIL: podkarpackiszs@wp.pl

Aktualności
16 Gru Kilkadziesiąt osób wzięło udział w konferencji "Rola i miejsce sportu szkolnego w samorządzie lokalnym"

W sali kongresowej Hotelu "Nowy Dwór" w Świlczy odbyła się wojewódzka konferencja "Rola i miejsce sportu szkolnego w samorządzie lokalnym". Wzięło w niej udział kilkadziesiąt osób - głównie przedstawiciele samorządów gminnych i powiatowych, ale także wielu nauczycieli i pracowników instytucji sportowych.

Jako pierwszy pomysły skąd czerpać środki na działalność sportową w samorządzie przedstawił p. Marek Sitarz - Wicestarosta Powiatu Rzeszowskiego. Podkreślił. że sport to nie tylko obiekty sportowe, ale przede wszystkim ludzie. Dlatego Powiat Rzeszowski inwestuje przede wszystkim w ludzi, fundując stypendia, nagradzając zawodników, nauczycieli i trenerów. Warto zaznaczyć, że Powiat Rzeszowski przeznacza na działalność Powiatowego SZS najwięcej środków w województwie.

Następnie p. Paweł Werbowy - ekspert ds. organizacji pozarządowych zaproponował przy pozyskiwaniu środków na działalność sportową większą aktywność w lokalnych strukturach np. w społecznych radach sportu czy w komisjach opiniujących programy współpracy z organizacjami pozarządowymi. Przedstawił możliwości korzystania ze środków publicznych na podstawie Ustawy o pożytku publicznym i wolontariacie, ale także na podstawie Ustawy o sporcie.

Dr. Krzysztof Warchoł prof. ośw. - Uniwersytetu Rzeszowskiego - omówił program zajęć sportowych z elementami gimnastyki korekcyjno - kompensacyjnej, jako szansy dla mniej sprawnych dzieci. Zaprezentował niepokojące dane o znacznym spadku sprawności dzieci i młodzieży oraz coraz większej liczbie młodych uczniów z wadami postawy. Zaapelował też do samorządów o organizowanie jak najwięcej sportowych zajęć pozalekcyjnych dla dzieci i młodzieży, w tym zajęć z gimnastyki korekcyjnej oraz powszechnej nauki pływania.

Kolejny temat: "Skąd czerpać pomysły i pieniądze na sport" zaprezentował p. Michał Bęben z Urzędu Miasta Krosno. Krosno to jedno z najszybciej rozwijających się miast w naszym województwie, a jego infrastruktura sportowa jest godna pozazdroszczenia. Równie znakomita jest współpraca władz Miasta z Powiatowym SZS, którą można uznać za wzorcową.

Ostatni temat przedstawił p. Jacek Bigus - dyrektor PW SZS w Rzeszowie. Omówił zadania, które realizował Szkolny Związek Sportowy w 2017 roku ze szczególnym uwględnieniem programów: "Współzawodnictwa sportowego dzieci i młodzieży szkolnej" oraz "Szkolny Klub Sportowy". Zaprezentował dane statystyczne uzyskane na podstawie dzienników zajęć oraz wizytacji i kontroli grup szkoleniowych. Przedstawił także plany związane z tym programem na 2018 rok oraz założenia innych projektów zaproponowanych przez Ministerstwo Sportu i Turystyki.

SZKOLNY KLUB SPORTOWY na Podkarpaciu

zobacz więcej
© Copyright 2018 Podkarpacki Wojewódzki Szkolny Związek Sportowy, odwiedzin: 1457505